Kategorie:"Stát ve státě" a politické kauzy

Z Atlas konspirací
Přejít na:navigace, hledání

Tyto konspirace opět vychází z premisy, že elita vládne národu nebo celému regionu svými zlými úmysly a podniká tajné kroky k uskutečnění svých cílů. Teorie státu ve státě absolutně popírají oficiální státní autority a jejich funkčnost a namísto toho věří, že stát je ovládán skrytými nitkami byrokratickým aparátem.

“Deep state” je také velmi oblíbený soubor konspiračních teorií Donalda Trumpa, a i díky jeho zvolení prezidentem v roce 2016 se víra v narativy těchto teorií v USA dostala zpět na výsluní. V americkém pojetí je “deep state” popisován jako utajená elita, která systematicky a koordinovaně manipuluje s politikou států a vládou samotnou. Vzhledem k tomu, že se tento pojem používá jak pro byrokratický aparát, tak pro vojenské a tajné služby, nelze je jednoznačně oddělit. Zastánci těchto teorií jsou například Peter Dale Scott, Breitbart News a již zmiňovaný Donald Trump. V USA těmto teoriím pak věří téměř polovina obyvatel [Porter, 2017].

Politické kauzy a konspirační teorie jsou pak většinou vymyšlené zprávy šířené zejména politickými špičkami a mají vést k zisku politických bodů s cílem poškodit protivníka. V českém prostředí sem můžeme zařadit teorie a podpůrné dezinformační narativy, které se zpravidla vynořují před důležitými volbami jako byly například konspirace tvrdící, že prezidentský kandidát Jiří Drahoš je pedofil a spolupracovník StB.

Stránky v kategorii „"Stát ve státě" a politické kauzy“

Zobrazuje se 79 stránek z celkového počtu 79 stránek v této kategorii.